PORRIMA - Centrum Twojego Rozwoju
Dbanie o własny rozwój, zrozumienie i odnalezienie się w otaczającym nas świecie jest dla niezwykle ważne. Dlatego powstało miejsce, w którym pomożemy Ci zadbać o siebie!
PORRIMA to gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze Panny odległa około 39 lat świetlnych od Słońca. To również imię rzymskiej Bogini Przyszłości, znanej również jako Antevorta. Większość z nas myśląc o swojej przyszłości stawia na swój rozwój, dlatego powstało Centrum Twojego Rozwoju PORRIMA - akronim słów nawiązujących do nas samych i naszego rozwoju.
Potencjał Obecność Rozwój Równowaga Intuicja Motywacja Ambicja
PORRIMA
Potencjał
Potencjał to według definicji pole skalarne określające pewne pole wektorowe. W wypadku pola sił, które jest polem wektorowym, potencjał nazywa się energią potencjalną. Dla wielu sił rozpatrywanych w fizyce da się wprowadzić pojęcie energii potencjalnej, np. dla pola sił grawitacyjnych, elektrostatycznych czy sił sprężystych.
Tyle o potencjale mówi nam definicja w ujęciu fizyki… a ile razy w swoim życiu słyszałaś/eś słowa, że ktoś „ma potencjał”?! Potencjał ma każdy z nas! Potencjał to przecież nasza wiedza, kompetencje, siła fizyczna i wszelkiego rodzaju zdolności, które nabyliśmy w trakcie naszego życia. Potencjał to również zasoby, które mamy w sobie od urodzenia. Częściej widzą go w nas inni niż My sami. Zanim zaczniesz czytać dalej proponuję Ci krótkie ćwiczenie ;) Na odpowiedź masz maksymalnie 30 sekund.
Odłóż na bok wszystkie zajęcia i zastanów się - jak to jest z Twoim potencjałem? Masz go?! Chcesz go wykorzystać?!... Już? Mam nadzieję, że od razu pojawiło Ci się kilka pomysłów, możliwości… Tylko jak ruszyć dalej by wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał?! Dowiedz się jak to zrobić i weź udział w sesji Treningu Mentalnego lub/i dołącz do ATM, naszej Akademii Treningu Mentalnego, w której mamy nadzieję znajdziesz odpowiednie dla siebie szkolenie i warsztaty.
Obecność
Czujemy, widzimy, obserwujemy ją, a i tak trudno ją opisać. Z drugiej strony, jej brak, bardzo łatwo opowiedzieć. Bez niej ciężko tworzyć relacje partnerskie, relacje w pracy, czy w jakimkolwiek dla nas ważnym miejscu.
Osiemnastowieczny filozof i pisarz francuski Denis Diderot był kiedyś na przyjęciu i uczestniczył w dyskusji na dobrze sobie znany temat. Tego wieczoru chyba nie do końca był sobą – czuł się trochę onieśmielony, rozkojarzony, obawiał się, że wyda się niemądry. Gdy w pewnej chwili zadano mu jakieś pytanie, nie był w stanie wydobyć z siebie słowa. Po jakimś czasie opuścił przyjęcie. Idąc po schodach w stronę drzwi, Diderot rozmyślał o upokarzającej chwili i idealnej ripoście, która przyszła do niego u podnóża schodów. Jednak chwila na udzielenie riposty już dawno minęła.
Zastanawiając się nad tym doświadczeniem, Diderot w roku 1773 napisał: „Człowiek wrażliwy, taki jak ja, przytłoczony wymierzonym weń argumentem, popada w dezorientację i może myśleć trzeźwo dopiero u podnóża schodów”.
Zawsze w takich sytuacjach chodzi o to samo, o ripostę, która przychodzi za późno. Pocieszające w tej historii jest to, że to nie tylko My tak mamy, zdarzało się to nawet osiemnastowiecznym filozofom.
Wracając do nas samych, to co zrobić jeśli po prezentacji swojego pomysłu, prezentacji wyników firmy i działu za który odpowiadamy, po randce, po rozmowie o pracę, po wypowiedzi ustnej na egzaminie zastanawiamy się i nadmiernie analizujemy – jak nam poszło? Zazwyczaj nie jesteśmy z siebie zadowoleni! Często naszą uwagę kierujemy nie tam gdzie powinniśmy, a to tworzy strach i lęk przed ewentualną porażką, którą o zgrozo! z góry zakładamy.
Zamyślenie, rozkojarzenie, zakładanie tego co myślą inni nie prowadzi do bycia i odczuwania chwili obecnej. Na obecność składa się między innymi komfort psychiczny, nasz entuzjazm i pewność siebie.
Obecność można wytrenować, na przykład poprzez odkrywanie siebie podczas sesji Treningu Mentalnego lub w ATM, naszej Akademii Treningu Mentalnego, w której mamy nadzieję znajdziesz odpowiednie dla siebie szkolenie i warsztaty.
Rozwój
Według definicji rozwój osobisty to proces polegający na stawaniu się lepszym człowiekiem oraz usprawnianiu ludzkiego życia w określonych obszarach. Jeśli to czytasz, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że rozwój osobisty to przede wszystkim proces trwający całe życie. Większość z nas wyznacza sobie swoje cele życiowe i chce je realizować. Bez rozwijania swoich umiejętności czy poszerzania wiedzy w danym zakresie ciężko myśleć o realizacji celów stawianych sobie przez nas samych. W tym miejscu uprawnione będzie postawienie tezy, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji naszego potencjału.
Rozwojem osobistym możemy nazwać rozwijanie swoich umiejętności w różnych dziedzinach, np.: muzyce, tańcu, sporcie, śpiewie, modlitwie, medytacji, czy też naszym wewnętrznym spokoju, który nazwiemy rozwojem duchowym.
Arystoteles (384 p.n.e. – 322 p.n.e.) w swoim dziele „Etyka Nikomachejska” definiuje rozwój osobisty jako kategorię mądrości. Według greckiego filozofa, praktykowanie cnót prowadzi do szczęścia - gr. eudajmonia. Pojęcie to może być rozumiane jako „ludzki rozkwit” lub „życie w dobry sposób”.
Z kolei Konfucjusz (551 p.n.e. – 479 p.n.e.), który wniósł ogromny wkład w kształtowanie się kultury Chin, napisał w swojej księdze „Wielka Nauka” między innymi:
„Od Syna Niebios po ludzi z tłumu, wszyscy muszą uznać, że kształtowanie swojego wnętrza jest fundamentem wszystkiego. Nie ma takiej możliwości, by to, co powinno wypływać z korzenia, było uporządkowane, jeśli sam korzeń jest zaniedbany. Nigdy nie zdarzyło się, by to, co jest bardzo ważne, nie otrzymało niedostatecznej opieki - a tym samym to, co miało niewielkie znaczenie, zostało otoczone wielką opieką”.
W dzisiejszym świecie większość z nas stawia na realizację celów materialnych i nie ma w tym nic złego, bo przecież każdy kto tak myśli chce osiągnąć sukces. Tylko czy gonitwa za sukcesem/ bogactwem, sławą, władzą jest aż tak ważna?! Może lepiej zatrzymać się choć na chwilę i dokładnie się sobie przyjrzeć, poznać siebie, swoje emocje, wartości i lepiej żyć? W nawiązaniu do słów Konfucjusza, co jest naszym fundamentem?
W Porrima Group stawiamy na rozwój osobisty głównie poprzez własne atrybucje i wartości. Zachęcamy do skorzystania z udziału z sesji Treningu Mentalnego lub/i z naszych szkoleń.
Równowaga
Równowaga czy chaos? Większość z nas wybiera życie w równowadze. Tak tak… są też tacy, którzy uwielbiają działanie w chaosie. To ich po prostu „nakręca”. Jednak „uporządkowanie” wszystkich potrzeb swojego ciała, umysłu, duszy, relacji z innymi w swoim życiu, czyli równowaga życia osobistego, emocjonalnego, daje wymierne korzyści.
Być może powiesz „Taaaaaaaak! Łatwo powiedzieć. Mam tak dużo do ogarnięcia, że żyję w ciągłym pośpiechu. Ledwo ze wszystkim zdążam! Więc gdzie tu znaleźć równowagę?”. No właśnie. Gdzie? Odpowiedź jest prosta - w sobie! Wszystko zaczyna się od pytań do siebie i odpowiedzi na nie.
Znasz siebie? Może masz problem z zarządzaniem sobą i własną energią w czasie? Umiesz wyznaczać sobie cele i je realizować? Ciężko Ci opanować stres? Otwórz się na zmianę i spróbuj znaleźć równowagę dzięki treningowi mentalnemu lub dzięki szkoleniom w PORRIMA.
Intuicja
„Dobry nastrój, intuicja, twórcze myślenie, łatwowierność oraz zwiększona skłonność do polegania na Systemie 1 są ze sobą powiązane. Na przeciwległym biegunie mamy inne połączenie – smutku, czujności, podejrzliwości, podejścia analitycznego i wzmożonego wysiłku. Dobry nastrój rozluźnia kontrolę Systemu 2 nad wykonywanymi zadaniami: w dobrym nastroju ludzie działają bardziej intuicyjnie i twórczo, ale zarazem są mniej czujni i bardziej narażeni na logiczne błędy”.
Daniel Kahneman „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”
Czym właściwie jest intuicja? Przede wszystkim nie jest darem dla wybranych. Dostęp do niej ma każdy, ale nie wszyscy z niej korzystamy. Zazwyczaj pozwala nam podejmować decyzje, wtedy gdy nasz rozum posiada za mało danych by rozstrzygnąć daną sytuację.
Intuicja dla większości z nas jest zjawiskiem oczywistym, a jednocześnie jest wytworem naszego wewnętrznego świata. Ten z kolei zazwyczaj przegrywa z racjonalnym podejściem do życia. By odzyskać kontakt z intuicją wystarczy zwolnić w naszej codzienności i poświęcić swój czas na własny, świadomy rozwój. Poprzez pracę z własnymi wartościami, emocjami, odpowiedzią na pytania dotyczące własnych odczuć łatwiej wsłuchać w swoje wnętrze.
Według psychologów intuicja jest dobrze rozwinięta u osób pewnych siebie, twórczych, a przede wszystkim wrażliwych. Akceptując siebie łatwiej nam sobie i naszej intuicji zaufać. Jeśli chcesz pracować ze swoim emocjami, wartościami i intuicją skorzystaj z sesji Treningu Mentalnego w PORRIMA.
Ambicja
„Żeby zrealizować swoje zamiary potrzebna jest przede wszystkim ambicja, a później talent, wiedza i w końcu szczęście”
Carlos Ruiz Zafon
Według definicji ambicja to silne pragnienie odniesienia sukcesu lub osiągnięcia doskonałości w danej dziedzinie. Jako ludzie wciąż chcemy coraz więcej, niekoniecznie w sensie materialnym. Chcemy umieć więcej, wiedzieć więcej, według własnej oceny chcemy po prostu być lepszymi ludźmi. Nasze cele potrafią nas rozwijać, jednak kłopot z ambicją jest wtedy gdy cały czas szukamy czegoś do zmiany, a to może nam zaszkodzić.
Psychologowie określają ambicję jako dążenie – Alfred Adler (twórca psychologii indywidualnej), czy potrzebę – Abraham Maslov (twórca teorii hierarchii ludzkich potrzeb). Jedno jest pewne, bez niej byłoby nam ciężko cokolwiek osiągnąć.
Mając własne, dobrze sprecyzowane, określone w czasie cele łatwiej jest nam się zorganizować i motywować. Doskonalenie się, rozwijanie własnego potencjału buduje naszą kreatywność i dodaje tak potrzebnej nam energii.
Ciężko bez niej coś osiągnąć, jednak chora ambicja potrafi zaszkodzić. Wtedy żaden sukces tak naprawdę nic nie znaczy, bo przecież „mogę lepiej”, „mogę więcej”, a wspomniane sukcesy nie przynoszą żadnej satysfakcji. Takie podejście przekłada się na „wieczne” niezadowolenie, frustrację i co ważne w dzisiejszym świecie nie pozwala nam dobrze współpracować w zespole.
Przyczynę nadmiernej, chorej ambicji psycholodzy widzą między innymi w naszym wychowaniu np. nadmiernych wymaganiach rodziców/ opiekunów względem dzieci czy na kulturze konsumpcyjnego społeczeństwa kończąc.
Dlatego tak ważne w rozwoju osobistym jest budowanie własnych celów w oparciu o własne wartości, emocje, pewność siebie i wdzięczność za to co mamy. Doceniaj siebie! Rozwijaj się jak chcesz i kiedy chcesz!
O mnie
Swoją przygodę z profesjonalnym opowiadaniem, mówieniem do mikrofonu zacząłem ponad 25 lat temu w Radiu Fama Sochaczew (moim rodzinnym mieście). Później przyszedł czas na Radio Victoria Łowicz, Radio RSC Skierniewice, a pod koniec 2001 roku zacząłem pracę w Radiu ESKA. Przez lata byłem dziennikarzem muzycznym, producentem i wydawcą programów radiowych, by następnie zostać zastępcą Dyrektora Programowego i Dyrektora Muzycznego Radia Eska. Po blisko 18. latach pracy w Radiu Eska przeszedłem do Radia ZET, w którym zostałem Redaktorem Naczelnym i Dyrektorem Programowym. Jestem również lektorem radiowym i telewizyjnym, a mój głos możesz usłyszeć m.in.: w popularnych programach stacji telewizyjnych takich jak Polsat, Polsat 2, TVN, TTV i wielu innych.
Nazywam się Michał Celeda, a moja praca to moja pasja. Dlatego też, dawno temu postawiłem na rozwój osobisty i założyłem Centrum Twojego Rozwoju – PORRIMA. Z powodzeniem ukończyłem Akademię Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka i zostałem certyfikowanym Trenerem Mentalnym. Jestem również Międzynarodowym Trenerem Biznesu Brian Tracy International. Moje doświadczenie zawodowe, zdobyte dzięki pracy w mediach i zajmowanym stanowiskom, wykorzystuję w Treningu Mentalnym, a także w autorskich szkoleniach i warsztatach. Pomagam budować i rozwijać sprawne zespoły, które nie boją się wyzwań, a przede wszystkim osiągają własne cele. Zarówno w procesach grupowych jak i w indywidualnym treningu mentalnym stawiam na narzędzia budujące Pewność Siebie. By sprostać naszym codziennym zadaniom w pracy, w domu, a także by osiągać wyznaczane przez nas samych cele uczę technik Koncentracji, Uważności, Prawa
Do Porażki, Zarządzania Własną Energią i Sobą W Czasie, Pewności Siebie Przez Mówienie, Nawyku Zwyciężania, Storytellingu dla Liderów, Storytellingu dla Biznesu.
Prowadzę sesje treningów mentalnych 1 na 1 polegających między innymi na:
- akceptacji siebie
- radzenia sobie ze stresem
- budowaniu pewności siebie
- odkrywaniu własnego potencjału
- pracy z własnymi wartościami
- pracy z własnymi emocjami
- budowaniu koncentracji
- osiąganiu spokoju wewnętrznego
- nauce prawa do porażki
- kształcenia w sobie nawyku zwyciężania
Z wykształcenia jestem:
- Międzynarodowym Trenerem Biznesu Brian Tracy International
- Trenerem Mentalnym ( Akademia Trenerów Mentalnych Jakub B.Bączek);
- Dziennikarzem - Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.
W treningu mentalnym najwyżej cenię relację, poznawanie i kontakt z drugim człowiekiem. Praca indywidualna (1 na 1) jak i procesy grupowe dają nam możliwość poznania naszych słabych i mocnych stron, które tak bardzo pomagają nam w naszym rozwoju osobistym.
Moją pasją jest pomaganie innym w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i jednocześnie zbudowaniu pewności siebie poprzez mówienie/ opowiadanie historii zapadających w pamięć.
W szkoleniach, które prowadzę uwielbiam możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu mówienia, pisania i zarządzania. Jednym z najważniejszych elementów szkoleń są warsztaty, podczas których wymiana wzajemnych doświadczeń buduje wartościowe relacje między trenerem, a uczestnikami szkoleń.
W czasie wolnym najchętniej czytam książki, medytuję, oglądam filmy, spaceruję, podróżuję i słucham muzyki.